Mistrzowskie widowisko

Data publikacji: 27.11.2023 r.

Owacjami na stojąco nagrodzeni zostali artyści Orkiestry Koncertowej oraz Baletu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, którzy wystąpili 22 listopada br. w Domu Kultury „Mors”, podczas koncertu „Mistrzowie Mistrza” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dębickie Korzenie – Krzysztof Penderecki in Memoriam.

Spektakl przeniósł zgromadzoną publiczność w niezapomnianą podróż przez historię Polski, ukrytą w muzyce i tańcu. Wybrzmiały dźwięki pieśni patriotycznych, ale również kultowe przeboje muzyki rozrywkowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zgromadzona licznie w Domu Kultury Mors publiczność dała się porwać do wspólnego śpiewu, a artystów nagrodziła owacjami na stojąco. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił pod batutą płk. Marcina Ślązaka oraz mjr. Dariusza Kaczmarskiego.

Koncert „Mistrzowie Mistrza” odbył się w wigilię 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego i dedykowany był pamięci pierwszych trzech nauczycieli kompozytora: Stanisława Mitki, Władysława Pawełczyka i Stanisława Darłaka. Ich działalność, w słowie wprowadzającym, przedstawił zastępca burmistrza Maciej Małozięć.

Profesor Penderecki wielokrotnie akcentował, że doświadczenia z okresu młodości miały istotny wpływ na kształtowanie jego twórczości. Wspominał występy dębickiej orkiestry dętej oraz orkiestry wojskowej stacjonującego w Dębicy 5. Pułku Strzelców Konnych. Zasłyszane w dzieciństwie dźwięki odegrały znaczącą rolę w rozwoju muzycznym kompozytora i mają swoje odzwierciedlenie w jego dziełach.

źródło: debica.pl