Galowy koncert w Domu Kultury "Mors" podsumował 60-lecie działalności artystycznej Miejskiej Orkiestry Dętej i 50 -lecie pracy jej Kapelmistrza Stanisława Świerka. Zabrzmiały nie tylko tradycyjne marsze, utwory klasyczne, patriotyczne i religijne, ale także przeboje muzyki rozrywkowej, filmowej i tanecznej.

Jubilatom na scenie towarzyszyli soliści: Kamil Pękala (wokal, baryton), Magdalena Świerk (wokal), Grzegorz Tomaszewski (wokal), Zdzisław Wojtynkiewicz (wokal, tenor), Jakub Gąsior (ksylofon), Joanna Kisiel (piccollo).

Wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści, Radni Sejmiku Wojewódzkiego, władze powiatu dębickiego, gmin powiatu, władze miejskie, a także przedstawiciele duchowieństwa.

Barwną historię Orkiestry i wybitnych jej członków, z Kapelmistrzem Stanisławem Świerkiem na czele, przybliżył prowadzący koncert Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy, w którego strukturach zespół działa od połowy lat 90. Historia ta, zilustrowana mnóstwem archiwalnych zdjęć, znalazła się w okolicznościowej publikacji, wydanej z okazji podwójnego jubileuszu.

Koncert zwieńczyła część oficjalna, podczas której wręczono odznaczenia, nagrody i listy gratulacyjne.

Na wniosek burmistrza miasta i MOK w Dębicy Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej": Miejskiej Orkiestrze Dętej, Tadeuszowi Bekowi, Andrzejowi Stefanowi Korusowi, Janowi Borkowi oraz śp. Tadeuszowi Greckiemu, w którego imieniu odznaczenie odebrała małżonka Maria.

Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury otrzymali: Marcin Bujak, Roman Gulis i Mariusz Knot.

Polski Związek Chórów i Orkiestr przyznał Odznaki Honorowe Związku dla członków Orkiestry. Odznakę złotą z brylantem wręczono  Stanisławowi Świerkowi. Odznakę złotą z laurem otrzymali: Marcin Grecki, Tomasz Soboń, Janusz Urban, Zdzisław Wojtynkiewicz. Odznaką złotą uhonorowano: Joannę Kisiel, Annę Rudą i Łukasza Niedzielskiego. Srebrne Odznaki otrzymali: Aneta Madura, Otylia Stanoch, Sławomir Mądro, Paweł Ragan, Jarosław Stelmach. Brązową odznakę przyznano Karolowi Korusowi.

Najstarsi stażem i wyróżniający się aktywnością członkowie Orkiestry otrzymali listy gratulacyjne podpisane przez Mariusza Szewczyka, burmistrza miasta i Jana Borka, dyrektora MOK.  Dyplomy, do których przypisane zostały jednorazowe stypendia artystyczne, otrzymali: Stanisław Świerk, Jan Kołodziej, Marcin Bujak, Wiesław Mierzwa, Ryszard Barszcz, Tadeusz Bek, Marcin Grecki, Roman Gulis, Mariusz Knot, Andrzej Korus, Stanisław Mazur, Łukasz Niedzielski, Ryszard Rak, Tomasz Soboń, Tomasz Szuba, Marian Świerk, Grzegorz Tomaszewski, Janusz Urban, Zdzisław Wojtynkiewicz.

Stanisław Świerk uhonorowany został także "Żaglem Kultury", nagrodą burmistrza miasta za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i całokształt działalności w sferze życia społecznego.

fot. Dawid Pikor