Święto dębickiego teatru!

Data publikacji: 28.03.2023 r.

W miniony weekend na scenach DK "Mors" oraz DK "Śnieżka" miały miejsce premiery spektakli przygotowanych przez grupy teatralne i monodramistki działające w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy. Dwa wieczory – sześć premier, mnóstwo wzruszeń i emocji.

Sobotni wieczór w Domu Kultury "Mors" obfitował w muzyczne obrazy i wyśpiewane historie. O miłości do siebie, świata i ludzi. O jej zawodach i spełnieniach.

Spotkanie z teatrem małych form rozpoczęła Alicja Wojnarowska monodramem "cudawianki". To już czwarta propozycja teatru jednego aktora w wykonaniu Ali. Tym razem za pomocą pieśni ludowych przeniosła nas do świata dziewczyny przeradzającej się w kobietę. Wyśpiewała nam swe radości, smutki, żale, marzenia. O sile miłości i konsekwencjach podążania za jej głosem.

Kolejną propozycją był spektakl "rozkwitnienie" duetu słowami utkane, czyli Julii Sikory i Emilii Węgrzyn. Dziewczyny przeniosły nas do magicznego świata pełnego leśmianowskich metafor. Poprzez skromną teatralną formę i liczne symbole opowiedziały historię utkaną z wierszy Bolesława Leśmiana. O miłosnych tęsknotach, niespełnieniach, zawirowaniach, rywalizacji, a wręcz walce o nią.

Na koniec tego dnia grupa T.Lab w spektaklu "poWOLNOŚĆ" wyśpiewała nam swe lęki i pragnienia. Za pomocą autorskich melodii, słowami współczesnej poezji zabrała nas do swojego świata, zaprosiła do skupienia się na chwili, detalach, na odczuwaniu.

W niedzielę w Domu Kultury "Śnieżka" obejrzeliśmy spektakle odmienne w formie i tematyce. Dotyczyły one dylematów współczesnej młodzieży i rodziny.

Jako pierwszy scenicznymi obrazami podzielił się z nami Teatr Fantazja. W spektaklu "dotkliwość" młodzi wykonawcy poruszyli problem poczucia odrębności, wyobcowania, potrzeby przynależenia i bliskości.

Następnie członkinie Młodzieżowego Teatru Małych Form "ferment" opowiedziały zgromadzonej publiczności o tym czego się boją, co ich denerwuje, a co jest dla nich ważne. O codzienności, ich życiu, troskach i radości. Szczerze o dorastaniu.

Na koniec tego teatralnego wieczoru mogliśmy obejrzeć drugi już monodram Wiktorii Skowron. W spektaklu "wychowana" Wiktoria poruszyła temat niełatwy, ale bardzo bliski wielu z nas. Kwestie alkoholizmu w rodzinie oraz tego, jak często jesteśmy wychowywani do chowania się w cieniu, milczenia i trwania w marazmie.

Bez wątpienia przedstawione teatralne obrazy poruszyły zgromadzoną widownie, a młodzi artyści ukazali efekty dotychczasowej pracy, a przede wszystkim swą wrażliwość, zaangażowanie i miłość do teatru.

Twórcami przedstawionych spektakli są:

Alicja Wojnarowska w spektaklu "cudawianki"
przygotowanie wokalne: Magdalena Białorucka-Ogorzelec
kostium: Beata Śliwa

utkane słowami – Julia Sikora i Emilia Węgrzyn w spektaklu "rozkwitnienie"
muzyka: Julia Sikora
przygotowanie wokalne: Magdalena Białorucka-Ogorzelec

Grupa T.Lab – w spektaklu "poWOLNOŚĆ"
obsada/muzyka: Julia Bielawa, Sara Chwastek, Agnieszka Górska, Bartosz Piątek, Bartosz Piechota, Patrycja Serafin, Rafał Serafin, Wiktoria Skowron, Maria Socha, Aleksandra Występek

Światła: Dawid Pikor

Teatr Fantazja – "dotkliwość"
Weronika Bień, Gabriel Janiec, Kamil Janiec, Martyna Janiec, Bartosz Król, Hanna Mazur, Katarzyna Mosior, Emilia Śliwa, Kamila Waniewska, Karol Ziaja