Welcome to MOK Dębica   Click to listen highlighted text! Welcome to MOK Dębica Powered By GSpeech

Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy znalazł się w gronie 293 beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie na realizację działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Środki w wysokości 37 000 zł zostaną przeznaczone na zakup strojów dla Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Igloopolanie”.

Do programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury pn. „EtnoPolska 2020” wpłynęły 1264 wnioski! Po dokonaniu oceny merytorycznej NCK wyłoniono 293 beneficjentów, którzy łącznie otrzymają dofinansowanie w wysokości 10 000 000 zł.

W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego.

„Bardzo cieszę się, że nasi młodzi tancerze będą mieli możliwość zaprezentowania się w nowych, oryginalnych strojach ludowych, które będą niezbędnym dodatkiem do nowo utworzonej choreografii pt. Tańce i zabawy Górali Żywieckich. Podczas realizacji projektu zadbamy, aby każdy element stroju był autentyczny, by tym samym móc prezentować folklor Beskidu Żywieckiego w jego tradycyjnej formie” – mówi Kinga Jurek, choreograf zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca „Mali Igloopolanie”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy, liczy 120 osób, które na co dzień ćwiczą w trzech grupach dziecięcych oraz grupie młodzieżowej. Zajęcia odbywają się w Domu Kultury „Mors”. „Mali Igloopolanie” biorą czynny udział w różnego rodzaju uroczystościach, imprezach środowiska lokalnego, koncertach charytatywnych, przeglądach tanecznych oraz festiwalach. Podczas występów zespołowi towarzyszy Kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Zespół kultywuje rodzimy folklor i narodowe tradycje. Jego celem jest upowszechnianie polskiego dorobku kultury ludowej oraz wychowanie młodego pokolenia w szacunku do własnego regionu i narodu poprzez rozwój wrażliwości patriotycznej i kulturalnej.

„Mali Igloopolanie” dysponują pięknymi i oryginalnymi strojami ludowymi. W swoim repertuarze posiadają: suitę tańców lubelskich, śląskich, sądeckich, górali żywieckich, wiązankę tańców ziemi rzeszowskiej, tańce kaszubskie, tańce Dawnej Warszawy, Narodowego Krakowiaka oraz poleczki ludowe.

Za choreografię oraz prowadzenie grup dziecięcych odpowiadają Kinga i Kacper Jurkowie. Akompaniament oraz opracowania muzyczne: Zenon Piękoś oraz Stanisław Wiktor. Przygotowanie kostiumów: Krystyna Wiktor.

źródło: www.debica.pl

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech