Zespół Pieśni i Tańca "Lajkonik" ponownie zawitał do naszego miasta w ramach Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Goście z Chicago wystąpili na scenie Domu Kultury "Mors" wraz z gospodarzami imprezy - Zespołem Pieśni i Tańca "Igloopolanie".

Koncert został przeniesiony z Rynku z powodu fatalnej pogody, mimo tego publiczność dopisała. Na widowni zasiedli nie tylko sympatycy i miłośnicy folkloru, ale także przyjaciele i rodziny artystów ze Stanów Zjednoczonych. W blisko dwugodzinnym tanecznym koncercie wystąpiły grupy reprezentacyjne "Lajkonika" i "Igloopolan", gospodarzom tradycyjnie towarzyszyła kapela pod kierownictwem Stanisława Wiktora. Na zakończenie koncertu podziękowania i życzenia pomyślności Polonusom złożyli burmistrz miasta Mariusz Szewczyk oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Jan Borek.

Zespół Pieśni i Tańca "Lajkonik" powstał jesienią 1991 roku, przy Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy w Chicago, w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Założycielami oraz pierwszymi choreografami zespołu, którzy po raz pierwszy przywieźli młodzież na festiwal do Rzeszowa w 1996 roku, byli Ewa i Marek Kuś. W pierwszym roku działalności "Lajkonik" liczył 12 tancerzy, obecnie w zespole tańczy ponad stu dwudziestu tancerzy, a zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych. Wiosną 1997 roku kierownictwo artystyczne zespołu objęła dębiczanka Halina Misterka, która jest równocześnie choreografem i instruktorem grupy reprezentacyjnej. Dyrektorem zespołu jest ks. Andrzej Totzke SChr, a kierownikiem muzycznym Marta Dudek.

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Łukasz Pas

 

Galeria zdjęć