Wyjątkowym koncertem Miejski Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” świętował 40-lecie swojego istnienia. Koncert odbył się w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury przy wypełnionej widowni. Ci z dębiczan, którzy nie mieli tego szczęścia, aby znaleźć się na widowni będą mieli okazję obejrzeć ten sam koncert 9 marca.

 

 

Historia powstania ZPiT „Igloopolanie” związana jest z możnym w swoim czasie kombinatem „Igloopol” i sięga 1978 roku. Od 1995 roku zespół funkcjonuje w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury. Jak u zarania jego dziejów, tak i obecnie „Igloopolanie” są zespołem folklorystycznym. Celem działania zespołu jest upowszechnianie polskiego dorobku kultury narodowej, ale także wychowywanie młodego pokolenia w szacunku do własnego kraju i narodu poprzez rozwijanie wrażliwości patriotycznej i kulturalnej.

W ciągu tych 40 lat przez zespół „Igloopolanie" przewinęły się setki tancerzy, śpiewaków, muzyków. Zawsze byli to najlepsi z najlepszych. I zawsze zespół prezentował bardzo wysoki poziom artystyczny potwierdzony licznymi nagrodami, wyróżnieniami a przede wszystkim aplauzem publiczności tak krajowej, jak i zagranicznej.

Przez lata zmieniali się nie tylko członkowie zespołu, lecz także jego kadra kierownicza. Obecnie jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Romuald Kalinowski, przygotowaniem wokalnym zajmuje się Andrzej Jakubowski, kierownikiem kapeli jest Stanisław Wiktor, akompaniatorem grup dziecięcych jest Zenon Piękoś. Kinga Jurek i Kacper Jurek prowadzą grupy dziecięce i młodzieżowe. Krystyna Wiktor dba o stroje zespołu a jego kierownikiem jest Zdzisław Worek.

W I części koncertu zaprezentowali się absolwenci ZPiT „Igloopolanie” tj. ci członkowie zespołu, którzy pamiętają jego początki. Trzeba stwierdzić, że zaprezentowali doskonałą formę i kondycję, godne pozazdroszczenia. W ich wykonaniu można było zobaczyć suitę tańców Ziemi Rzeszowskiej w opracowaniu jednego z pierwszych choreografów zespołu Ignacego Wachowiaka. W tej części koncertu można było także zobaczyć „Małych Igloopolan” i grupę młodzieżową.

Po przerwie sceną DK „Mors” zawładnęli członkowie grupy reprezentacyjnej. Rozpoczęli dostojnym widowiskiem z okresu Księstwa Warszawskiego. Potem był ukraiński hopak i wreszcie suita tańców podlaskich. Pomiędzy ich występami swoje ogromne umiejętności zaprezentowali członkowie kapeli ZPiT „Igloopolanie”.

Dyplomy gratulacyjne od ministra kultury Piotra Glińskiego wręczył poseł Jan Warzecha. Otrzymali je: Joanna Bielatowicz, Agnieszka Dzik-Bargiel, Kinga Jurek, Ewa Mechla, Zuzanna Papuga, Mariusz Baryłecki, Kacper Jurek, Dawid Nawrot, Kamil Piękoś, Wojciech Mechla.

W imieniu marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla gratulacje, podziękowania i drobne upominki wręczył Czesław Łączak, radny sejmiku woj. Podkarpackiego: Kindze Jurek, Mariuszowi Baryłeckiemu, Marcinowi Bujakowi. Dyrektor MOK Jan Borek poinformował zebranych, że wystąpił do ministra Glińskiego o uhonorowanie kierownictwa zespołu. Procedura w tym wypadku jest jednak dłuższa.

Przez dłuższy czas „Igloopolanie” odbierali gratulacje i słowa uznania od zaprzyjaźnionych zespołów, instytucji, osób prywatnych.

Jak już wspomnieliśmy ten sam program koncertu zostanie powtórzony 9 marca o godzinie 17.00 w DK „Mors”. Będzie to koncert charytatywny. Bilety wstępu w cenie 20 i 10 zł. Będą jednocześnie cegiełkami przeznaczonymi na pomoc dla zmagającego się z ciężką chorobą 9-letniego Błażeja.

 

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Łukasz Pas

 

Galeria zdjęć