W drugim dniu VII Podkarpackiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych rywalizowały zespoły w kategorii taniec ludowy. Organizatorem imprezy, która odbyła się w Domu Kultury „Mors” przy ulicy Sportowej, był Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Honorowy patronat objął burmistrz miasta Mariusz Szewczyk, który otworzył przegląd oraz wręczał nagrody razem z przewodniczącym rady Miejskiej Szczepanem Mroczkiem i członkami jury.

Oceny występów dokonywało jury pod przewodnictwem Romualda Kalinowskiego. W jego skład wchodzili również: Jadwiga Madej-Bar i Paweł Paluch. Zespoły rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej 7 – 12 lat i starszej 13 – 18 lat.
W pierwszej kategorii wystąpiło 8 zespołów w 11 prezentacjach. Wyróżnienia otrzymały następujące zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Rzeszowskiego Domu Kultury Filia „Zwięczyca” za tańce lasowskie w choreografii Karoliny Majdan, Zespół Pieśni i Tańca „Figielek II” z Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej za lasowiaka w choreografii Agnieszki Adamczyk oraz „Mali Mydlniczanie” z Klubu Kultury „Mydlniki w Krakowie za program pod tytułem „Smok wawelski” w choreografii Rafała Ślęczka.
Brązowego Gryfa przyznano ex aequo: Zespołowi Tańca Ludowego „Małe Bandanki” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej i Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych i Zespołowi Tanecznemu „Tęczowa Gromada” z Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu za „Taneczny jarmark” w choreografii Marzeny Gawrońskiej i Kazimierza Kąkola.
Zespołowi Tańca Ludowego „Tradycja” z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie jury przyznało Srebrnego Gryfa. Natomiast nagrodę główną tj. Złotego Gryfa zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Mali Świerczkowiacy” z Centrum Sztuki w Mościcach-Tarnowie.
W drugiej kategorii startowało 8 zespołów. Wyróżnienie przyznano Zespołowi Ludowemu Wolanie” z Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie za tańce narodowe w choreografii Kingi Biel-Dubiel. Trzy Brązowe Gryfy otrzymały: Zespół Pieśni i Tańca „Hanka” grupa III z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogowie Małopolskim za krakowiaka w choreografii Edyty Śliwy, Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Małe Bandanki” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej i Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych za kujawiaka z oberkiem w choreografii Tomasza Rożka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „Arka” z Racławic za suitę tańców rzeszowskich w choreografii Jolanty Warchoł i Karoliny Kotwicy.
Srebrne Gryfy przyznano także trzem zespołom: Zespołowi Pieśni i Tańca „Mali Igloopolanie” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy za suitę tańców lubelskich w choreografii Kacpra Jurka, Zespołowi Pieśni i Tańca „Hanka” grupa IV z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogowie Małopolskim za krakowiaka w choreografii Edyty Śliwy i Zespołowi Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” z Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie za tańce gorlickie w choreografii Bożeny Telegi.
Złotego Gryfa zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Mali Świerczkowiacy” z Centrum Sztuki w Mościcach-Tarnowie za suitę pieśni i tańców z regionu łowickiego z choreografii Beaty Hazuki-Skoropad i Marty Cichoń.
Warto dodać, że wszyscy uczestnicy przeglądu podkreślali wzorową organizację imprezy oraz sympatyczną atmosferę stworzoną przez pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Dzięki ich pracy udało się ten jeden z największych tego typu przeglądów w województwie podkarpackim przeprowadzić bardzo sprawnie i bez niepotrzebnych przerw.

fot. Andrzej Janiec

galeria zdjęć

Galeria zdjęć