Drugiego marca br. w Domu Kultury „Mors” odbył się koncert patriotyczny dla uczniów dedykowany pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenie rozpoczął krótkim powitaniem wiceburmistrz miasta Maciej Małozięć, który przedstawił zebranym gościa honorowego, pana Franciszka Batorego, którego brat, mjr Józef Batory, został zamordowany przez służby komunistyczne 1 marca 1951 r. W swoim przemówieniu pan Franciszek podzielił się smutnymi wspomnieniami dotyczącymi represji i nacisku, jaki nowa władza stosowała wobec wciąż stawiających opór żołnierzy, opowiedział o nieuczciwych praktykach podczas procesów wojskowych, podkreślił znaczenie niezłomności Polaków w dążeniu do wolności oraz zaapelował, by przygotowywać „wspaniałe miejsce na pomnik dla bohaterów w umyśle i sercu”. Nie zabrakło także symbolicznego spłacenia długu wobec swoich nauczycieli, jaki dokonał się tego dnia. Gość honorowy wygłosił przestrogę dla obecnych na sali wychowawców, aby kształcili młode pokolenia świadomie, gdyż „nauczyciele są inżynierami dusz ludzkich a przyszłość narodu zależy od przekazanych wzorców”. Na zakończenie skierował odezwę do młodzieży o realizacji testamentu swoich przodków poprzez niestrudzoną pracę, zwieńczoną słowami: „Przychodzę do was z przesłaniem (…) abyście na waszej drodze uczniowskiej i studenckiej zawsze szukali prawdy!”.

Po burzliwych owacjach słuchaczy, rozpoczęła się artystyczna część spotkania, na której Norbert „Smoła” Smoliński, wraz z grupą Safo, zaśpiewali wiersze i piosenki polskich poetów, wieszczy i muzyków, przy wizualnym akompaniamencie świateł scenicznych oraz zdjęć archiwalnych z najbardziej burzliwych okresów w historii Polski. Młodzież obejrzała m.in. fotografie Polaków wywiezionych na Syberię, ujęcia z walk we wrześniu 1939 roku, zdjęcia więźniów w obozie Auschwitz. Utwory przeplatane były pytaniami konkursowymi,dotyczącymi historii, a także opowieściami o patriotycznych postawach Polaków.

fot. Mateusz Matłok