„Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” to kolejny spektakl Teatru Nowego w Zabrzu, który mogliśmy zobaczyć w Dębicy w ramach programu Teatr Polska, organizowanego od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kanwą spektaklu Piotra Ratajczaka są autentyczne historie sportowców uwikłanych w otaczającą ich zewsząd politykę, ludzkie dramaty, będące wynikiem arbitralnych, nierzadko ideologicznych decyzji, jakie wydarzyły się na przestrzeni lat w Europie i wielu częściach świata. Twórcy przenieśli na scenę opowieści m.in. o Erneście Wilimowskim, Ślązaku, zarówno niemieckim, jak i polskim piłkarzu z Katowic, o braciach Starostinowach - „ojcach piłki nożnej” w byłym ZSRR,  o legendarnym meczu Węgier z ZSRR w piłce wodnej w czasie rewolucji węgierskiej. Przypomnieli też postać biegaczki Ewy Kłobukowskiej, medalistki olimpijskiej, wykreślonej z listy zawodniczek na skutek fałszywych oskarżeń o posiadanie częściowo genetycznych męskich pierwiastków, oraz historię szermierza Jerzego Pawłowskiego, skazanego za szpiegostwo dla obcego wywiadu.

Te historie stały się też punktem wyjścia do rozważań o dzisiejszych realiach, które próbowali podjąć uczestnicy warsztatów dziennikarsko-teatralnych towarzyszących spektaklowi.

Wieczór zwieńczyło spotkanie z aktorami i dyrektorem Teatru Nowego w Zabrzu Jerzym Makselonem oraz gościem specjalnym - Mateuszem Borkiem, dziennikarzem i komentatorem sportowym.

fot. Łukasz Pas