Spektakle Teatru Nowego w Zabrzu gościliśmy w Dębicy niejednokrotnie, tym razem, w ramach programu Teatr Polska, zobaczymy sztukę „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium”, w reżyserii Piotra Ratajczaka. Po spektaklu i towarzyszącym mu warsztatom odbędzie się spotkanie z twórcami oraz gościem specjalnym - dziennikarzem sportowym Mateuszem Borkiem.

Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Program jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl, którego inspiracją staje się książka Zbigniewa Rokity, jest pretekstem do rozmowy na temat nierozerwalnie ze sobą splecionych – sportu i polityki. Sportowe emocje pozwalają zarówno zawładnąć masami, jak i zostać przez nie pozbawionym władzy... To sport staje się bronią w walce o wolność. Ale równie dobrze może być on narzędziem, z pomocą którego umacnia się prestiż i siłę państw autorytarnych, imperialnych, czy totalitarnych.

„Gdyby próbować jednym zdaniem ująć o czym jest przedstawienie Królowie Strzelców, to można by powiedzieć, że o polityce i sporcie. Chociaż może w odwrotnej kolejności, o sporcie i polityce. Tylko, to nie do końca prawda. Sport w zetknięciu z polityką ma wyjątkową moc tworzenia mitów. Tak było zawsze. Obie te dziedziny ludzkiej aktywności były ze sobą splecione, wręcz nierozerwalnie. Mowa tu oczywiście o sporcie wyczynowym, zawodowym. Sportowcy wygrywając stawali się z miejsca bohaterami narodowymi – tak było na igrzyskach rozgrywanych w starożytnej Olimpii. I nie miało znaczenia, że pojęcie narodu było wówczas zupełnie inne. Igrzyska greckie były nie tylko świętem sportowym i religijnym, były też wydarzeniem politycznym, w końcu ogłaszany był pokój olimpijski, zaprzestawano wojen. (…) Spektakl Królowie Strzelców to przedstawienie o polityce i sporcie, ale nie z punktu widzenia ideologii, władzy, państw. To historie ludzkie, dramaty sportowców, którzy znaleźli się w określonym czasie i określonej sytuacji politycznej, ideologicznej i ponoszą tego konsekwencje”.

Piotr Rowicki – dramaturg i autor tekstu sztuki „Królowie Strzelców”.

Obsada:
Anna Konieczna
Monika Kulczyk (gościnnie)
Katarzyna Łacisz
Mateusz Lisiecki-Waligórski
Jakub Piwowarczyk
Krzysztof Satała (gościnnie)
Tomasz Tywoniuk (gościnnie)

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Tekst: Piotr Rowicki, Piotr Ratajczak
Scenografia i kostiumy: Grupa Mixer
Ruch sceniczny: Aneta Jankowska, Piotr Ratajczak
Asystent reżysera: Jakub Piwowarczyk

20 września 2019 | 18:00
Dom Kultury „Mors”

Wstęp za zaproszeniami i darmowymi wejściówkami.