Nie tylko tańce ludowe, ale i widowiskowego swinga można było zobaczyć podczas wakacyjnego spotkania z folklorem. Gościem specjalnym koncertu był Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” z Chicago, który po trzech latach ponownie zawitał do Dębicy. Polonusom towarzyszyli gospodarze – zespoły „Igloopolanie” i „Mali Igloopolanie”, wraz z towarzyszącą kapelą.

ZPiT „Lajkonik” przyjechał do Polski na XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, w ramach którego odwiedził też Dębicę. Kolejna wizyta zespołu w naszym mieście nie była przypadkowa, z Dębicą związana jest bowiem Halina Misterka, kierownik artystyczny „Lajkonika”, tańcząca przed laty w ZPiT „Igloopolanie”. Wśród publiczności znaleźli się przyjaciele i rodziny tancerzy ze Stanów Zjednoczonych, była więc okazja do spotkań po latach, wspomnień i wzruszeń. Podziękowania i życzenia pomyślności wszystkim członkom zespołu złożyli Wojciech Iwasieczko, zastępca burmistrza miasta oraz Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Dyrektorem ZPiT „Lajkonik” jest ks. Andrzej Totzke. Funkcje kierownika artystycznego, choreografa i instruktora łączy Halina Misterka. Drugim choreografem jest Małgorzata Łyda, a kierownikiem muzycznym Marta Dudek.

Reprezentacja „Igloopolan” oraz dwie grupy „Małych Igloopolan” pokazały tańce rzeszowskie i krakowskie. Nie zabrakło popisów przygrywającej im kapeli, kierowanej przez Stanisława Wiktora. Choreografie reprezentacji przygotował Romuald Kalinowski, a ich młodszych kolegów Kinga Jurek i Kacper Jurek. Za opracowania muzyczne odpowiadają Andrzej Jakubowski i Zenon Piękoś. Kostiumy przygotowała Krystyna Wiktor.

 

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Łukasz Pas

 

Galeria zdjęć