W związku z obchodami 725-lecia miasta Puurs, z którym Dębica współpracuje od 1999 roku, oficjalna delegacja, Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie oraz członkowie Towarzystwa Przyjaźni i Współpracy Polsko-Belgijskiej Dębica-Puurs ,,Serce Za Serce”, na zaproszenie władz Puurs wzięli udział w jubileuszu naszego miasta partnerskiego.

Wizyta dębickiej delegacji stanowiła kontynuację wieloletnich kontaktów z Puurs, które trwają od lat 80. i cały czas są umacniane. Miasta na przestrzeni lat współpracowały w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, edukacji, gospodarki oraz w kwestiach dotyczących rozwoju młodych osób i wymiany młodzieży. W 2016 roku zespoły z Puurs gościły w naszym mieście podczas Dni Dębicy, a w tym roku to Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie swoimi występami pomógł uczcić 725-lecie miasta Puurs.

Zespół wystąpił podczas uroczystej mszy świętej rozpoczynającej jubileuszowe uroczystości razem z belgijskim chórem “Bacchanten”, na festiwalu miasta jako jeden z muzycznych gości oraz podczas oficjalnych obchodów. Młodzi artyści wzięli również udział w paradzie ulicami Puurs, podczas której mieli okazję zaprezentować swoje wokalne i taneczne umiejętności wszystkim mieszkańcom miasta.

Prezes Towarzystwa Przyjaźni i Współpracy Polsko-Belgijskiej Dębica-Puurs ,,Serce Za Serce” Alfried Peleman oprowadził gości po mieście Puurs, pokazując między innymi urząd miejski, Dom Pomocy Społecznej, siedzibę straży pożarnej, muzeum w zabytkowym forcie oraz Dom Sportu ze słynną ścianką wspinaczkową. Oficjalna delegacja miasta miała również okazję wymienić doświadczenia i informacje w zakresie działalności społecznych ośrodków dzięki wycieczce do centrum dla osób niepełnosprawnych Flegado oraz fabryki, w której pracują - Flexpack. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli również inne piękne miejsca Belgii, między innymi Brukselę, Brugię oraz Morze Północne.

W trakcie pobytu w Puurs, oficjalna delegacja wzięła udział w spotkaniu z Burmistrzem Miasta, jego Zastępcą, przedstawicielami Rady Miejskiej Puurs oraz członkami Stowarzyszenia ,,Serce za serce”, podczas którego omówiona została dalsza kooperacja między Puurs a Dębicą oraz plany na zbliżające się 20-lecie podpisania oficjalnej ,,Umowy o współpracy pomiędzy samorządami Dębicy i Puurs”.

 

źródło: www.debica.pl

 

GALERIA ZDJĘĆ
fot. Dawid Pikor

 

Galeria zdjęć