Nie można zaliczyć do udanych tegorocznych Dni Dębicy. Kaprys pogody i problemy techniczne uniemożliwiły koncerty dwóch gwiazd święta miasta. Dawid Kwiatkowski nie wystąpił z powodu nagłej burzy z gradobiciem, natomiast koncert Electric Light Orchestra Classic został odwołany z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Od kilku już lat Dni Dębicy rozpoczynają się barwnym korowodem szkół podstawowych. W tym roku został on zorganizowany pod hasłem roku Jadwiżańskiego z racji jubileuszu 750 rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej przez papieża Klemensa IV, patronki naszego kraju i Dębicy. Rok Jadwiżański został przyjęty przez Radę Miejską w Dębicy i zakończy się 16 października w Trzebnicy, ośrodku kultu Świętej.

Korowód uczniów i nauczycieli w strojach z epoki św. Jadwigi ruszył z Placu Solidarności i przez ulicę Kościuszki przeszedł na Rynek. Prowadziła go Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka, orkiestrze towarzyszyły mażoretki. Przed muszlą koncertową w Rynku Miejska Orkiestra Dęta zagrała kilka utworów.

O krótkie wprowadzenie do prezentacji szkół Jan Borek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury poprosił ks. Ryszarda Piaseckiego, proboszcza parafii św. Jadwigi. W muszli koncertowej szkoły przedstawiły program oparty na życiu, działalności i religijnych aspektach życia św. Jadwigi Śląskiej. Wszystkie ekipy szkolne otrzymały od burmistrza miasta nagrody finansowe, zupełnie zresztą zasłużenie, gdyż pokazały bardzo interesujące programy o życiu Patronki Miasta.

Silne opady deszczu z gradem przeszkodziły w odbyciu się koncertu Dawida Kwiatkowskiego, młodzieżowego idola. Kable i przewody elektryczne aparatury wzmacniającej zostały zalane przez wodę i ze względów bezpieczeństwa należało koncert odwołać. Młody artysta Dawid Kwiatkowski rozdawał autografy, podpisywał swoje płyty i robił sobie zdjęcia ze swoimi fankami, które przyjechały na jego koncert z odległych miejscowości. Odwołane zostały także występy Sióstr Wajs oraz grup artystycznych MOK.

Po długiej przerwie technicznej wystąpiła grupa Abba’s Song. Krakowscy artyści z werwą i wdziękiem przypomnieli największe przeboje szwedzkiej grupy, zapraszając publiczność na pierwszą tego dnia muzyczną podróż w czasie.

Zanim jednak na scenie pojawili się kolejni wykonawcy burmistrz Mariusz Szewczyk i jego zastępca Wojciech Iwasieczko, wraz z Janem Borkiem, dyrektorem MOK, dokonali oficjalnego otwarcia Dni Dębicy, życząc wszystkim mieszkańcom miasta dobrej zabawy.

Sobotni wieczór rozpoczął koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Zespół zabrał publiczność w kolejną nostalgiczną podróż - tym razem do lat przedwojennych, gdzie usłyszeć można było m.in. ponadczasowe utwory Adama Astona, Mieczysława Fogga, Wiery Gran i innych gwiazd ówczesnego kina i teatru.

Gwiazdą wieczoru były Domowe Melodie, zespół wyjątkowy, zdobywający serca słuchaczy w każdym wieku, zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. Zabrzmiały największe hity grupy, śpiewane przez licznie zgromadzoną publiczność razem z charyzmatyczną wokalistką Justyną Chowaniak.

Drugi dzień święta miasta zainaugurowały koncerty młodych dębickich formacji muzycznych. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa Cold to Static, grająca alternatywną odmianę metalu. Zespół gra w składzie: Krzysztof Orzeł - gitara elektryczna, Wiktor Bonar - perkusja, Artur Będkowski - gitar basowa, Jakub Wnęk - wokal i gitara elektryczna. Drugim zespołem był Heaven Fires, obracający się w pop-rockowej stylistyce. Grupę tworzy trójka wokalistów: Kinga Madej, Katarzyna Kliś i Jakub Uriasz.

Po muzycznych występach na scenie pojawiła się Lady Fama, czyli Aneta Berczyk-Bąk, której widowiska dla dzieci cieszą się dużą popularnością. Tym razem dla najmłodszych uczestników Dni Dębicy Lady Fama przygotowała barwny program artystyczny zatytułowany „Bezpiecznie, zdrowo, kolorowo”, podczas którego dzieci poznały podstawy bezpieczeństwa drogowego.

Kolejnym punktem programu był koncert laureatów tegorocznej edycji przeglądu wokalnego Dębica Open Festival. Wystąpili: Ewa Siembida (Grand Prix), Ksenia Śliwa (I miejsce), Gabriela Nawój (II miejsce), Gabriela Pięta (II miejsce), Sylwia Pasek (III miejsce), Anna Mądziel (wyróżnienie), Marcin Zawora (wyróżnienie), Laura Wiktor (wyróżnienie), oraz Justyna Sąsiadek, laureatka poprzedniej edycji konkursu.

Po koncercie wokalistów wystąpiła pomysłodawczyni i dyrektor festiwalu - Katarzyna Godzisz, promująca swój debiutancki album „Balans”.

Tuż przed wieczornym blokiem muzycznym władze miasta wręczyły doroczne nagrody za działalność artystyczną i wkład w dębicką kulturę. Z rąk burmistrza Mariusza Szewczyka,  wiceburmistrza Wojciecha Iwasieczki i przewodniczącego rady miejskiej Ryszarda Pękali Żagle Kultury otrzymali Paweł Adamek oraz Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie.

Sporą publiczność przyciągnął koncert grupy InoRos. Żywiołowa mieszanka popu i folk rocka dała wszystkim słuchaczom duży zastrzyk pozytywnej muzycznej energii. Zespół zagrał swoje największe przeboje, a publiczność nie pozwalała muzykom zejść ze sceny bez kilkukrotnych bisów.

Gwiazda wieczoru – zespół Electric Light Orchestra Classic, czekający przy scenie przez dwie godziny, nie wystąpił z przyczyn niezależnych od organizatorów.

GALERIE ZDJĘĆ:

10 czerwca / sobota